Dla pacjenta

ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZŁOGÓW NAZĘBNYCH

  1. W dniu zabiegu należy unikać picia napojów gazowanych, soków owocowych, kwaśnych produktów, słodyczy, pokarmów i napojów, które mogą przebarwiać zęby np. czerwone wino, ciemne soki owocowe, buraki
  2. Po skalingu dziąsła mogą być podrażnione, może wystąpić krwawienie oraz dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas jedzenia. Jeżeli wystąpią wskazania lekarz zaleci stosowanie odpowiednich płukanek.
  3. Po piaskowaniu, może wystąpić podrażnienie błon śluzowych języka, dziąseł, podniebienia. Pacjent może odczuwać pieczenie, szczypanie, niewielki ból. Dolegliwości te ustępują samoistnie.
  4. Ze względu na mogącą się pojawić, zarówno po skalingu jak i piaskowaniu nadwrażliwość pozabiegową zębów, zalecamy stosowanie past i płukanek znoszących nadwrażliwość zębiny (Elmex-zielony, Sensodyne, Biorepair, Colgate pro relif)
  5. U osób wrażliwych zalecamy uzupełnienie zabiegu o lakierowanie zębów
  6. W przypadku aplikacji lakieru fluorowego nie należy jeść i pić przez dwie godziny, unikać twardych pokarmów, aby lakier jak najdłużej utrzymał się na powierzchni zębów. W dniu zbiegu można odstąpić od wieczornego szczotkowania zębów, a jedynie wypłukać usta wodą.
  7. Skaling profilaktycznie należy wykonywać co 6 miesięcy, a w przypadku osób z chorobami przyzębia co 2-3 miesiące, lub zgodnie z zaleceniem lekarza.
  8. Dla jak najdłuższego utrzymania efektu oraz zachowania zdrowia jamy ustnej należy przestrzegać zaleceń higienicznych

ZALECENIA PO WYBIELANIU

Kolor po zabiegu stabilizuje się 2 tygodnie i po tym okresie można przystąpić do ewentualnej wymiany wypełnień czy leczenia zachowawczego i protetycznego.

Podczas wybielania i tydzień po zakończeniu obowiązuje „Biała Dieta” i wykluczenie pokarmów i płynów barwiących.

Zdecydowanie należy zrezygnować z palenia papierosów, także elektronicznych.

Efekt utrzymuje się zwykle nawet przez kilka lat i zależny jest od stosowanej przez pacjenta diety i higieny jamy ustnej. W razie potrzeby można wykonać 1-2 dniowy zabieg przypominający, ale nie wcześniej niż po pół roku.

Zaleca się spożywanie pokarmów i napojów z natury nie barwiących i bez dodatku barwników. Oznaczenia barwników E-100-E 199, kolor biały to E-170 oraz E-171.

ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA

  1. Tampon założony w miejscu usuniętego zęba należy zagryźć i trzymać przez około 30 minut w celu wytworzenia i utrzymania skrzepu. Po upływie wskazanego czasu usunąć tampon z jamy ustnej.
  2. Przez 2 godziny po ekstrakcji należy wstrzymać się od picia i spożywania pokarmów.
  3. Nie przyjmować pokarmów w czasie działania znieczulenia.
  4. W celu zmniejszenia obrzęku tkanek miękkich i bólu, po zabiegu należy stosować zimne okłady na policzek i (lub) wargi w zależności od okolicy usuniętego zęba. Do zimnych okładów można zastosować:specjalne kompresy przystosowane do zamrażania, które można nabyć w aptece, zamrożoną butelkę plastikową z wodą owiniętą w ściereczkę lub mały ręcznik. 
  5. Płyny i pokarmy spożywane w ciągu 48 godzin po ekstrakcji powinny być chodne, nie gorące, przeciwdziała to powstawaniu obrzęków i wystąpieniu krwawienia z zębodołu, nie należy pić przez słomkę.
  6. Pierwsze mycie zębów może nastąpić po 12 godzinach od zabiegu, przy czym płukanie jamy ustnej należy wykonać bardzo ostrożnie. Nie wolno dotykać rany.
  7. Po upływie 24 godzin zacząć delikatnie płukać jamę ustną gotowymi preparatami takimi jak Eludril, Corsodyl lub przygotowanym samodzielnie chłodnym naparem z szałwii, lekko osoloną wodą, roztworem wody utlenionej (1 łyżka stołowa wody utlenionej na pół szklanki wody). Należy pamiętać, że dynamiczne płukanie może uszkodzić delikatny skrzep.
  8. Przez 48 godzin należy unikać wysiłku fizycznego i przebywania w wysokich temperaturach. Prowadzi to do nadmiernego krwawienia i nasilonego bólu.
  9. Nie wskazane jest palenie papierosów do 24 godzin po zabiegu.
  10. W przypadkach bólu po ekstrakcji należy: zastosować leki przeciwbólowe np.: Ibuprofen czy Pyralginę. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to objawem suchego zębodołu (w wyniku wypłukania skrzepu z zębodołu)
  11. Jeżeli po ekstrakcji pojawią się inne, niepokojące Państwa objawy należy skontaktować się z lekarzem

ZALECENIA PO RESEKCJI

Po zabiegu resekcji, jak po każdym zabiegu chirurgicznym, mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu paru dni. W przypadku przedłużającego się lub nasilającego bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy skontaktować się z lekarzem.

  • Po zabiegu zaleca się zimne okłady zewnętrznych okolic policzka.
  • Spożywać tylko zimne lub chłodne pokarmy.
  • Regularnie przyjmować leki zalecone przez lekarza.
  • Szczotkować delikatnie zęby, z wyjątkiem pola operacji. Przez pierwszy tydzień oczyszczać okolicę zabiegową tylko palcem z pastą.
  • Używać zaleconego płynu antyseptycznego (np. Eludril).
  • Ważne jest picie dużej ilości płynów. Unikać picia gęstych płynów przez słomkę, ponieważ może to nasilić krwawienie.
  • Unikać nadmiernego wysiłku fizycznego przez 12 godzin po operacji.
  • Informować lekarza o wszystkich niepokojących objawach.